Reprezentacja Polski awansowała do Championship!

Polska pokonała w Gdyni Litwę 43:10 (26:5) i awansowała do rozgrywek Rugby Europe Championship.

W meczu wystąpiło czterech rugbistów Ogniwa: Thomas Fidler, Radosław Bysewski, Michal Haznar i Mateusz Plichta.

Relacja pzrugby.pl:

Nerwowo na boisku w Gdyni było tylko przez pierwsze 20 minut. Wprawdzie już w 3 minucie Polski młyn zameldował się na polu punktowym Litwinów, przyłożył Thomas Fidler, a podwyższył Dawid Banaszek, ale przeciwnicy szybko wyprowadzili kontrę, skrzydłem pobiegł i na 7:5 przyłożył Domantas Bagužis. Szybko się okazało, że gry powinniśmy szukać młynem bo w tej formacji nasz zespół miał zdecydowaną przewagę. Litwini mieli problem z utrzymaniem młyna dyktowanego i popełniali przewinienia, po kolejnej powtórce sędzia, Eugeniu Procopi przyznał Polakom karne przyłożenie i we wspomnianej 20 minucie prowadziliśmy 14:5. Kolejne akcje punktowe oglądaliśmy w 29 i 35 minucie, najpierw przyłożył debiutujący w III linii Siokivaha Taufui Halaifuana, a następnie po akcji atakiem Michał Haznar. W tym momencie wygrywaliśmy 26:5, a co najważniejsze osiągnięta została przewaga trzech przyłożeń dająca (przy wygranym meczu) awans do Championship. Po zmianie stron obraz gry nie uległ zmianie, w 44 minucie mieliśmy piąte przyłożenie na 31:5, po maulu autowym zdobył je Michał Krużycki. W 52 minucie popisał się z kolei atak, po odwróceniu i zagraniu na zamkniętą punkty przyłożył Krystian Pogorzelski, a w 57 minucie mieliśmy ostatnią, siódmą „piątkę”, którą po maulu autowym zdobył Halaifuana, a na 43:5 podwyższył Banaszek. Wprawdzie wynik meczu na 43:10 ustalił Arnas Urbonas, ale to nasz zespół to Litwinom ułatwił. Najpierw żółty kartonik zobaczył Haznar, a niedługo po nim Quentin Cieslinski, tak, że przez kilka minut graliśmy w trzynastu przeciwko litewskiej piętnastce.

Zwycięstwo nad Litwą z punktem ofensywnym punktem bonusowym oznacza drugie miejsce w tabeli Rugby Europe Trophy i awans na poziom Championship z drużyną Belgii.

W kolejnym sezonie oprócz wspomnianej zmierzymy się z Gruzją, Hiszpanią, Holandią, Portugalią i Rumunią. Nie jest natomiast jasna sprawa ósmej drużyny, Rosja została zawieszona i o tym kto ją ewentualnie zastąpi zadecyduje Rugby Europe.

Przed meczem minutą ciszy i transparentem “Stop War”, w niebiesko-żółtych barwach, obie drużyny uczciły ofiary rosyjskiej agresji na Ukrainie. Warto dodać, że ostatni raz na najwyższym poziomie w Europie graliśmy w sezonie 1996/1997 zajmując trzecie miejsce po zwycięstwie nad Gruzją.

Brawa i gratulacje dla zawodników oraz sztabu szkoleniowego, czeka nas teraz dużo pracy, ale tylko tak może się rozwijać Polskie Rugby.

Rugby Europe Trophy: Gdynia, 09.04.2022

Polska v Litwa  43:10 (26:5)

Punkty Polska:  Siokivaha Taufui Halaifuana 10 (2P), KP 7, Dawid Banaszek 6 (3pd), Thomas Fidler 5 (P); Michał Haznar 5 (P), Michał Krużycki 5 (P), Krystian Pogorzelski 5 (P).

Punkty Litwa: Domantas Bagužis 5 (P), Arnas Urbonas 5 (P).

Skład Polski: Thomas Fidler (64 Quentin Cieslinski), Grzegorz Buczek- kapitan (80 Ethan Sikorski- debiutant), Radosław Bysewski (48 Craig Bachurzewski), Michał Krużycki (62 Krystian Olejek), Jan Cal (80 Max Loboda), Siokivaha Taufui Halaifuana (78 Arkadiusz Janeczko), Kay Minkiewicz- debiutant, Kacper Palamarczuk- debiutant – Dawid Plichta (80 Mateusz Plichta) – Dawid Banaszek (72 Thomas Fidler, 80 Dawid Banaszek) – Ross Cooke, Daniel Gdula, Michał Haznar, Łukasz Korneć (56 Grzegorz Szczepański) – Krystian Pogorzelski.

Żółte kartki: Domas Mykolas Malinauskas (Litwa), Michał Haznar i Quentin Cieslinski (Polska).

Sędziowie: Eugeniu Procopi – główny; Valerui Chipercean, Anatol Tipa- liniowi (wszyscy Mołdawia); Monika Macoń, Tomasz Stępień- techniczni.

Sztab szkoleniowy reprezentacji: Chris Hitt (trener główny), Morgan Stoddart (asystent trenera), Gwesyn Price Jones (asystent trenera), Mirosław Babiarz (trener przygotowania fizycznego), Joel Parry (analityk video), Maja Lindner (team manager), Piotr Zeszutek (kierownik drużyny), Karol Grablowski (fizjoterapeuta), Karol Turło (fizjoterapeuta).