Współpraca Ogniwa i Politechniki Gdańskiej!

W czwartek 10 lutego w Sali Senatu Politechniki Gdańskiej podpisano list intencyjny, który inauguruje współpracę pomiędzy uczelnią a klubem Ogniwo Sopot. Na mocy porozumienia w przyszłości ma m.in. powstać nowa drużyna rugby 7-osobowego o nazwie: Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot.

Podczas spotkania Politechnikę Gdańską reprezentowali: prof. Krzysztof Wilde, rektor PG, kanclerz PG Mariusz Miler oraz dyrektor Centrum Sportu Akademickiego PG Krzysztof Kaszuba. Przedstawicielami klubu byli natomiast: Jan Kozłowski (prezes), Bartosz Marczyński (wiceprezes), Krzysztof Szymański (członek zarządu), Bartosz Olszewski (dyrektor klubu), Karol Czyż (trener drużyny), Piotr Zeszutek (kapitan drużyny). Gościem specjalnym uroczystości był wiceprezydent Sopotu Marcin Skwierawski.

Ogniwo Sopot to jeden z najbardziej utytułowanych klubów rugby w Polsce. Drużyna z Sopotu, w której prezesem klubu i kapitanem drużyny są absolwenci Politechniki Gdańskiej Jan Kozłowski i Piotr Zeszutek, występuje w rozgrywkach Ekstraligi i jest 11-krotnym mistrzem Polski (ostatnio w 2019 i 2021 r.), a także 10-krotnym zdobywcą Pucharu Polski (ostatnio w 2020 r.).

Powstanie nowa drużyna: Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot

Podpisanie listu intencyjnego umożliwi w niedalekiej przyszłości zawarcie umowy o współpracy, na mocy której pomiędzy Politechniką Gdańską a Ogniwem Sopot rozpoczęte zostaną działania o charakterze sportowym, dydaktycznym i promocyjnym. Na mocy tejże umowy do rozgrywek Polskiej Ligi Rugby 7 i Akademickiego Pucharu Polski w Rugby 7 zostanie zgłoszona drużyna „Politechnika Gdańska Ogniwo Sopot”. Do udziału w tym projekcie rekrutowani będą utalentowani zawodnicy polscy oraz zagraniczni, którzy grę w Ogniwie Sopot łączyć będą ze studiami na Politechnice Gdańskiej.

– Nasza uczelnia zawsze była otwarta na wspieranie i promowanie sportu, a podpisanie dzisiejszego porozumienia jest kolejnym odzwierciedleniem tych działań – mówił podczas uroczystości prof. Krzysztof Wilde, rektor PG. – Ten list intencyjny i przyszła umowa o współpracy to jednak nie wszystko. Na PG zostanie utworzona sekcja rugby, w której studenci naszej uczelni będą mieli możliwość udziału w treningach z udziałem trenera i zawodników Ogniwa Sopot – dodał rektor.

– Z każdym kolejnym rokiem staramy się rozwijać jeszcze bardziej dynamicznie – mówił Krzysztof Kaszuba, dyrektor CSA PG. – Zwiększamy naszą ofertę dydaktyczną oraz szukamy możliwości udziału studentów PG w treningach i meczach zespołów ligowych występujących w rozgrywkach ekstraklasy bądź pierwszo- i drugoligowych. Po koszykówce, siatkówce i piłce ręcznej zdecydowaliśmy się na nawiązanie współpracy z utytułowanym, najlepszym w Trójmieście zespołem rugby – Ogniwem Sopot. Jestem przekonany, że nasze działania przyniosą wiele korzyści obu stronom oraz przyczynią się do promocji rugby 7-osobowego w środowisku akademickim.

 Nawiązanie współpracy z moją Alma Mater, której jestem absolwentem i w której rozpocząłem pracę zawodową, jest kolejnym krokiem milowym w rozwoju Ogniwa Sopot – mówił z kolei prezes klubu Jan Kozłowski. – W przeszłości wielu zawodników klubu kształciło się w murach Politechniki Gdańskiej, także obecnie w I zespole występuje kilku studentów PG, więc kooperacja będzie naturalna. Zamierzamy zachęcać utalentowanych polskich rugbistów do przyjazdu do Trójmiasta w celu połączenia studiów na Politechnice Gdańskiej wraz z grą dla Ogniwa Sopot – dodał.

Promocja rugby 7-osobowego

Dodatkowo, zarówno władze Politechniki Gdańskiej, jak i Ogniwa Sopot zadeklarowały, że dopełnią wszelkich starań, by w niedalekiej przyszłości rugby 7-osobowe znalazło się w programie Akademickich Mistrzostw Polski.

– Bardzo się cieszę, że rugby w Polsce się rozwija i w końcu trafiło na poziom akademicki – zaznaczył Piotr Zeszutek, kapitan zespołu Ogniwa Sopot i absolwent Wydziału Zarządzania i Ekonomii PG. – Od dawna obserwuję, jak sport na Politechnice Gdańskiej się rozwija, a dla mnie – jako absolwenta uczelni – jest to szczególnie ważne. Rugby to bardzo ciekawy sport, mocno rozwinięty w wielu krajach świata i doceniany na poziomie akademickim. Wierzę, że wspólnie możemy wpłynąć na jeszcze bardziej pozytywne postrzeganie rugby, a przy okazji chcemy dać studentom dodatkową możliwość rozwoju sportowego. Rugby to sport dla każdego – dodał kapitan.

Pierwsze treningi sekcji akademickiej Politechniki Gdańskiej zaplanowane są na początek marca 2022 roku.

źródło: pg.edu.pl

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Share This