09.04.1967 r. – Pierwszy mecz Ogniwa Sopot w lidze rugby

Pierwsze zawody o mistrzostwo Polski w rugby przeprowadzono w 1929 r., kolejne dopiero w 1957 r. W tym czasie w lidze nie było systemu spadków i awansów, kto był gotów ten się zgłaszał i mógł grać. Początki sekcji rugby w Sopocie sięgają 1963 r., kiedy do zarządu MKS Ogniwo wpłynął wniosek o powołanie drużyny. Sopocki klub został przyjęty do Polskiego Związku Rugby 23 czerwca 1966 r. Data rejestracji w związku uważana jest za powstanie sekcji rugby Ogniwa. W kolejnym roku drużyna zgłosiła się do rozgrywek i rozegrała swój pierwszy ligowy sezon.

Pierwszy mecz ligowy i od razu arcytrudne zadanie – wyjazdowy mecz z mistrzem Polski w latach 1960-61 – Lechią Gdańsk, która od lat grała w lidze, w dodatku mając w składzie jednego z ojców sopockiego rugby, Edwarda Hodurę. Mecz odbył się na stadionie Lechii przy ulicy Traugutta w niedzielę 9 kwietnia o godz. 13:30. W ówczesnej prasie znajdujemy szczątkowe informacje o tym wydarzeniu, właściwie tylko suchy wynik – 22:3 dla Lechii. Za dwa tygodnie 23 kwietnia 1967 r. w niedzielę o godzinie 10 odbył się pierwszy mecz Ogniwa w Sopocie, na stadionie przy ul. Jana z Kolna nasza drużyna podjęła Posnanię Poznań. Jak mówią świadkowie tamtych zdarzeń boisko na obiekcie było wówczas położone w poprzek dzisiejszego.

Wzmianki w ówczesnej prasie (więcej w „Głosie Wybrzeża” niż w „Dzienniku Bałtyckim) o rugby były bardzo skąpe. Więcej miejsca zajmowały informacje o protestach klasy robotniczej w Stoczni im. Komuny Paryskiej przeciw amerykańskiej agresji na Wietnam, eksporcie karmazyna na Cypr, „Darze Pomorza”, który wypłynął do Montrealu na Expo’67, odbudowie zamku w Malborku i zmianach w konstytucji jugosłowiańskiej.

W pierwszym w historii sezonie Ogniwiacy walczyli bardzo dzielnie, ale zajęli ostatnie, siódme miejsce w lidze, rok później było podobnie. Następnie sekcja została zawieszona na dwa lata, by zostać reaktywowaną w 1971 r. Pięć lat później wraz z zatrudnieniem Edwarda Hodury zaczął się złoty okres w historii Ogniwa, który z niewielkimi przerwami trwa do dziś. Nie byłoby jednak dzisiejszych sukcesów naszego klubu 11 mistrzostw Polski, gdyby nie sopoccy pionierzy rugby, którzy zagrali pierwszy sezon i pierwszy mecz dokładnie 56 lat temu.

09.04.1967 r.Lechia Gdańsk – Ogniwo Sopot 22:3 (9:3)

Skład Ogniwa: Winiorczyk (Barański), Koliński, Banaszczyk, Mozoluk, Popławski, Dzikiewicz (kapitan), Wróblewski, Gawroński, Jeka, H. Murański, Nowiński, Mruczkowski, Sobczak, Romanis, Traczyk (J. Murański)

Sędzia: Bernard Sosnowski.

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Share This